Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – do kogo się zgłosić?

Korzystanie z usług psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry ciągle jest jeszcze tematem tabu. Trudno zgłosić się do takiego specjalisty, bo to prawie tak jak przyznanie się do tego, że jestem „wariatem”, a może „oszalałem”. Jeszcze trudniejsze okazuje się przyznanie przed innymi, że potrzebujesz takiej pomocy, bo co oni mogliby sobie o Tobie pomyśleć. Czasami wstyd utrudnia szukanie pomocy. Nie ma takich dylematów w sytuacji chorób fizycznych, bo wydają się one „normalne”, tyle osób przecież choruje i otwarcie o tym mówi. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.

Podjąłęś decyzję o skorzystaniu z pomocy, ale pojawia się dylemat do kogo właściwie się udać. Celem tego artykułu jest przybliżenie tego czym zajmują się wyżej wymienieni specjaliści.

Psycholog to osoba, która ukończyła 5 letnie studia magisterskie o kierunku psychologia, dzięki którym otrzymała uprawnienia do wykonywania testów psychologicznych, diagnoz psychologicznych, konsultacji psychologicznych. Psychologów możemy znaleźć w różnych zakładach pracy tj. w przedszkolach, poradniach, szpitalach czy przy rekrutacji pracowników. Psycholog przygotowany jest do pracy w obszarach problemów bieżących, problemów nie wymagających głębszej pracy terapeutycznej. Z reguły psychologowie podnoszą swoje kompetencje poprzez różnego rodzaju szkolenia, kursy specjalizacyjne. Psycholog po ukończeniu tylko studiów psychologicznych nie jest psychoterapeutą.

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła 5 letnie studia magisterskie (może ukończyć inne niż psychologia kierunki studiów wyższych np. pedagogika, medycyna) oraz ukończyła min. 4 letnie szkolenie w szkole psychoterapeutycznej. Szkoły Psychoterapii różnią się kierunkami psychoterapeutycznymi np. psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia Gestalt, psychoanaliza, psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia humanistyczna, psychoterapia systemowa, psychoterapia integracyjna itd. Psychoterapia jest procesem umożliwiającym rozwój, zrozumienie przyczyn swoich problemów, rozwiązanie pojawiających się trudności. W zależności od potrzeb klienta psychoterapia może trwać od kilku do kilkudziesięciu sesji indywidualnych.

Psychiatra jest lekarzem, który dodatkowo ukończył specjalizację z psychiatrii trwającą 5 lat. Psychiatra zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych. Jako jedyny ma możliwość wystawiania recept. Leczenie farmakologiczne jest ważnym aspektem w leczeniu dotkliwych objawów psychicznych. Czasami potrzebne jest by oprócz psychoterapii pacjent objęty był wsparciem farmakologicznym.

Masz prawo uzyskać informacje o wykształceniu i doświadczeniu osoby do której zgłosiłeś się o pomoc. Warto potwierdzać kwalifikacje osoby, która podaje się za psychologa, psychoterapeutę czy psychiatrę.

mgr Katarzyna Bednarek
Gabinet Psychologiczny Piotrków Trybunalski