Terapia uzależnień – leczenie uzależnienia

                        Kiedyś przestanę pić!                                    Kiedyś przestanę grać!                                          Kiedyś przestanę brać!                 Kiedyś przestanę palić!

Przychodzi taki dzień w życiu, kiedy myślisz sobie mam tego dość, już tak dłużej nie chcę. Czasami takie myśli pojawiają się tuż po zaprzestaniu picia; brania; grania, kiedy zaczynają pojawiać się dolegliwości związane z odstawieniem substancji, zachowania takie jak: nierówna praca serca, osłabienie, wzmożone poty, roztrzęsienie organizmu, zmiany ciśnienia, rozdrażnienie, wyrzuty sumienia. Kiedy te dolegliwości mijają pojawia się nadzieja, może nawet obietnica, że to się już więcej nie powtórzy. Niestety po raz kolejny przeżywasz to samo. To tak jakby nagrać i puszczać ciągle ten sam film, którego głównym aktorem jesteś Ty sam. Pojawiają się myśli, że przecież sam sobie poradzę. Tylko ja mogę przestać pić; brać; grać. Tylko ja sam mogę sobie pomóc. Pozwól sobie pomóc. Wspólnie możemy zastanowić się nad formą terapii dopasowanej do Twoich potrzeb.

Na czym polega terapia uzależnień?

Terapia uzależnień nie jest skupiona tylko i wyłącznie wokół uzależnienia to również praca nad innymi obszarami życia, takimi jak radzenie sobie ze stresem, praca nad relacjami z bliskimi, poczuciem własnej wartości czy komunikacją.

Potrzebna jest wiedza, na czym polega ta choroba, czym jest uzależnienie, jakie są objawy uzależnienia, w jaki sposób sobie radzić, jak zapobiegać nawrotom. Wiedza pozwala lepiej sobie radzić z tą chorobą, odpowiedzieć sobie na pytanie czy mam całkowicie zaprzestać pić; grać; brać czy może potrafię ograniczyć substancję, zachowanie do rozmiarów, gdzie nie będę ponosić konsekwencji.

Terapia może odbywać się warunkach stacjonarnych tzn. pobyt w ośrodkach, szpitalu gdzie zapewniane jest leczenie psychiatryczne, terapeutyczne czasami potrzebna jest detoksykacja. Korzystając z terapii stacjonarnej osoba uzależniona ma możliwość odizolować się od swojego środowiska i przyjrzeć się z dystansem obecnemu życiu. Czasami ośrodki stacjonarne potrzebne są, kiedy nie ma możliwości utrzymania abstynencji bądź pojawiły się inne zaburzenia wymagające leczenia szpitalnego. Możliwa jest również terapia w warunkach ambulatoryjnych tzn. w Poradniach leczenia uzależnień, która również zapewnia leczenie psychiatryczne oraz terapeutyczne. Leczenie w trybie ambulatoryjnym polega na wykorzystywaniu na bieżąco zdobywanej wiedzy i sposobów radzenia sobie w realiach codziennego życia rodzinnego, w pracy. Terapia prowadzona może być indywidualnie i grupowo. Ty decydujesz o tym, jak będzie wyglądało Twoje leczenie uzależnienia.

Uzależnienie to choroba, która wpływa na całą rodzinę, dlatego proces zdrowienia obejmuje również rodzinę. Wiele uczuć, jakie pojawiły się przez lata picia; brania; grania mają możliwość ujawnienia się w okresie trzeźwienia. Abstynencja jest wielką nadzieją bliskich osoby uzależnionej, którzy upatrują w niej rozwiązania wszystkich problemów, jakie w rodzinie się pojawiły. Sama abstynencja nie rozwiązuje tego, co się zadziało w życiu rodzinnym, to co leczy to wsparcie, dzielenie się uczuciami, rozmowa. Tak wiele słów, które chciałoby się powiedzieć i tak wiele rzeczy, o których chciałoby się zapomnieć. Trzeźwienie to branie odpowiedzialności za to, co się wydarzyło. Wcześniej jedno popychało drugiego w swoim kierunku, widziało dobre wyjście, dzisiaj to próba zjednania mojego punktu widzenia z Twoim.

Dzisiejszy dzień może być początkiem innego życia, gdyż każdy dzień jest ważny. Nie wyprzedzaj czasu, nie rozpamiętuj tego co było, pomyśl o dzisiejszym dniu, o tym co jest „tu i teraz”. Wyciągaj wnioski z przeszłości, aby nie popełniać tych samych błędów w przyszłości, żyj teraźniejszością, bo w życiu wszystko jest możliwe.

Katarzyna Kaczmarek
Gabinet Psychologiczny Piotrków Trybunalski