W poszukiwaniu szczęścia

Kto z nas nie poszukuje szczęścia? Ciągle próbujemy robić różne rzeczy, aby czuć się szczęśliwymi. Składając życzenia również życzymy sobie szczęścia nawzajem. Czym jest to szczęście, jaki to stan, kiedy można go osiągnąć, a przede wszystkim po czym poznam, że jestem szczęśliwy? Wiele pytań, które myślę, że warto sobie zadawać, aby wiedzieć jaką drogę obrać, która pozwoli mi czuć się szczęśliwym.

Szczęście to uczucie i jak większość naszych uczuć nie jest stanem trwałym. Nie można być permanentnie szczęśliwym, bo nie odczuwalibyśmy wtedy innych uczuć, które również są ważne takich jak: smutek, żal czy złość. Przejdę teraz do przedstawienia Ci 5 kroków, które mogą Ci pomóc doświadczać szczęścia.

Krok pierwszy – Ciesz się z małych rzeczy

Dzisiaj świeci słońce, a może jest minusowa temperatura. Ktoś obok Ciebie się uśmiecha, a może udało Ci się załatwić jakąś sprawę. Ważne, aby zauważać takie małe, drobne sprawy, które dzieją się codziennie. Gdybyś miał za zadanie codziennie wieczorem pomyśleć o różnych miłych, radosnych sprawach, jakie się wydarzyły tego dnia, mógłbyś się zdziwić, że tyle ich jest w Twoim życiu. Do jakich wydarzeń, uczuć przywiązujesz największą uwagę? Może się okazać, że skupiasz się głównie na tym, co nieprzyjemne.

Krok drugi – Doceniaj to, co masz

Często wydaje nam się, że to, że mamy ręce, nogi to coś tak normalnego, że z czego tu się cieszyć. Nie zastanawiamy się nad tym, że taki stan może się zmienić. To co mamy nie jest nam dane na zawsze, w każdym momencie możemy to stracić. Wyobraź sobie teraz, że nie masz jednej lewej ręki. Czy Twoje życie byłoby takie samo? Przypomnij sobie, jak złamałeś nogę, ile trudności miałeś do pokonania. Zobacz ile masz: możesz mówić, chodzić, widzieć. Nie każdy z nas ma to szczęście. Dbaj o siebie, o swoje ciało, ono dźwiga z Tobą życiowe ciężary.

Krok trzeci – Spędzaj, jak najwięcej czasu z życzliwymi Ci ludźmi

Ludzie, którzy Cie otaczają mają na Ciebie taki sam wpływ, jaki Ty masz na nich. Jeżeli większość czasu spędzasz z osobami, które Cię ciągle krytykują, może wyśmiewają, próbują udowodnić, że jesteś nikim, Ty sam możesz zacząć siebie traktować podobnie. Staraj się spędzać również czas z osobami, które Cię akceptują, wzmacniają, dodają siły. Ta energia jest potrzebna to przeciwstawiania się słowom, które Cię ranią. Osoba, której możesz się zwierzyć, przy której czujesz się bezpiecznie, która Cię wysłucha i da wsparcie to skarb. Rozejrzyj się, może w Twoim otoczeniu jest taka osoba.

Krok czwarty – Korzystaj z życia

Nie odwlekaj zaspakajania, realizowania swoich zainteresowań, przyjemności na potem. To potem może nie nadejść. Zadania, obowiązki czasami zajmują tyle czasu, że na to co przyjemne już go po prostu nie starcza. Są rzeczy ważne i ważniejsze – możesz pomyśleć. To Ty nadajesz ważność tym rzeczom. Zobacz, co jest dla Ciebie dobre, zdrowe, co powoduje, że czujesz się lepiej. Do poczucia chwilowej radości, przyjemności będziesz i tak dążyć, tyle że możesz wybierać sposoby, które nie do końca będą dla Ciebie konstruktywne takie jak: objadanie się, używki. Poszukuj dla siebie tego, co będzie sprawiało, że będziesz się czuł lepiej. A samo poszukiwanie również może sprawiać radość.

Krok piąty – Dopuszczaj do siebie przykre emocje

Ha, a o to paradoks. Zacznij akceptować emocje, których nie chcesz czuć. To, że próbujesz je wypierać nie oznacza, że one znikają. Przeciwnie przykre emocje zalegają i uniemożliwiają Ci to, abyś poczuł radość. To, że czegoś nie chcemy widzieć nie oznacza, że tego nie ma. Często jest tak, że nie chcemy czuć bezsilności, bezradności, smutku. Bo po co takie uczucia? Te uczucia są Ci potrzebne, abyś mógł coś zmienić w swoim życiu, aby właśnie poczuć się lepiej. Gdyby nie było smutku, nie byłoby radości. Inaczej jest oczywiście w stanach depresji, kiedy przykre emocje dominują i zalewają z taką siłą, że czasami trudno wstać z łóżka.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, nie martw się, zawsze możesz coś zmienić. Nie poddawaj się w realizowaniu tych kroków, możesz je wypełniać przez całe życie 🙂.

A jeśli czujesz natomiast, że nic Ci nie da realizowanie tych kroków, że może już tak robiłeś i nic się nie zmieniło, że często odczuwasz smutek, przygnębienie, że nic Cię nie cieszy, że to czego doświadczasz to może depresja, zapraszam Cię na konsultacje.

Katarzyna Kaczmarek Psycholog&Psychoterapeuta
Gabinet psychologiczny Piotrków Trybunalski